Адаптація дітей

АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ В УМОВАХ ДОШКІЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
Проблема адаптації до умов дошкільного закладу стосується дитини 2-6 років. Процес поступового входження у світ поширених соціальних зв'язків та його освоєння дістав назву соціалізація. Водночас соціалізація забезпечує індиві­дуалізацію, оскільки лише у соціальних зв'язках, спілкуванні, взаємодії відбува­ється самовизначення у соціокультурному просторі та розвивається самосвідо­мість.
Дослідження психологів і педагогів (І. Д. Бех, О. Л. Кононко) засвідчують, що становлення особистості у дошкільні роки - поступальний розвиток "Я" на
кожному новому етапі дитинства. Вчені підкреслюють, що особистісний розвиток дитини не можливий без допомоги дорослого. Саме відносини з дорослим презен­тують дитині суспільство, багатство відносин у ньому і вперше включають її в со­ціальну взаємодію.
Сучасне суспільство вимагає соціально-грамотного розв'язання проблеми раннього дитинства. За визначенням фізіолога М. Щелованого — основополож­ника наукової педагогіки раннього дитинства, перші три роки життя с не тільки часом найшвидшого розвитку організму дитини, зокрема її мозку, а й періодом інтенсивного розвитку її нервово-психічної діяльності.
Перші враження й перші уроки спілкування дитина дістає в сім'ї: тут вона відчуває ставлення до себе, спостерігає взаємини між дорослими, переймає їхні форми поведінки, тут складаються моральні риси її характеру.
Не всі батьки, нажаль, розуміють, які спостережливі й чутливі до людських стосунків малята. Своєчасність створення належних умов, правильна організація життя та ви­ховання - запорука повноцінного розвитку здорової від народження дитини. .
Тому особливу увагу треба приділяти адаптації малят до дошкільного за­кладу. Дбати про організацію життя дитини, особливо в перші дні її перебування там має увесь персонал закладу: завідувач, вихователь, помічник вихователя, мед­сестра і звичайно ж - батьки. Потрапивши в нове середовище, дитина стикається з незрозумілими для неї правилами і типам стосунків. їй треба допомогти, і робити це треба поступово і дуже обережно. Слід перш за все створити малюкам комфор­тні умови, якомога більш наближені до домашніх.
З цією метою варто індивідуалізувати всі режимні моменти, навіть годуван­ня. Педагог ‘ не лише вихователем, а й матусею для дітей. Дитина повинна відчувати, що вихователь любить її і розуміє, що до нього можна зверну­тися коли завгодно з будь-яким проханням чи запитанням. Звичайно дошкільний заклад не замінює родини — він має виховувати дитину разом з її батьками.
Будь-які труднощі важче подолати, ніж попередити. А запобігти багатьом проблемам, пов'язаним зі звиканням малюка до дитячого садка, можна завдяки роботі з  вами, батьки.зацікавлено, байдуже); Звісно, негативні приклади адаптації зустрічаються не так вже й часто. Чому ж діти по-різному звикають до дитячого садочку? Перша дитина – вік. Чим менша дитина, тим важче її звикати до нових умов. А.Фромм вважає, що кращий час для адаптації – 3-5 років. Важче всього звикають дворічні діти. Друга причина – індивідуальні особливості дитини. Серед індивідуальних особливостей звикання можна виділити активний і пасивний самозахист. Приклади першого – конфлікт з дітьми, вихователями, неслухняність. Приклад другого – замкнутість, неконтактність, іноді – аутизм.Чи в змозі ми допомогти нашим дітям? Звичайно, так!

-         В перші дні забирайте дитину раніше, не залишайте до вечора

-         Постійно розповідайте дитині, як їй буду добре в дитячому садочку і чому саме.

-         Якомога частіше демонструйте дитині, як ви любите її

-         Виділіть додатковий час, щоб погратися з дитиною, адже саме тепер їй не вистачає спілкування з вами.

-         Наблизьте режим дня вдома до режиму дитячого садочка. Це допоможе дитині швидше звикнути

Подобається

• Стаття запозичена з сайту Методичний кабінет відділу освіти Димитровської міської ради Добавил: dimitrmk (01.11.2010) http://dimitrovmk.at.ua/publ/novini/novini/adaptacija_ditej_rannogo_viku_v_umovakh_doshkilnogo_zakladu/25-1-0-92