МУЗИЧНИЙ РОЗВИТОК ДИТИНИ відповіді на запитання батьків - продовження.

Чи є у дитини музичний слух?

Як визначити почуття ритму?

Чи є у дитини музичний слух?
Існує ряд традиційних тестів, для визначення музичного слуху, голосу та музичної пам'яті. Подібні тести зазвичай проводять на співбесіді, коли приймають дитину в музичну школу. Ці тести дуже прості, але для їх виконання потрібно мінімальний набір музичних знань і навичок у батьків, і, в ряді випадків, наявність фортепіано.
Тест 1.
Попросіть дитину підійти до фортепіано і відвернутися. Зіграйте по черзі два звуки в різних регістрах (верхньому і нижньому) і запитайте його, який звук був нижчим, а який вище.

Тест 2.
Натисніть на фортепіано одну клавішу і запитайте дитини, скільки пролунало звуків. Тепер натисніть дві клавіші одночасно (бажано на великій відстані один від одного), і запитайте, скільки звуків прозвучало тепер. Якщо дитині важко з відповіддю, натисніть ті ж клавіші по черзі. Зіграйте будь акорд двома руками (в широкому розташуванні), і запитайте, скільки звуків прозвучало (один, або багато).
Перші два тести перевіряють активність слуху, здатність «орієнтуватися у звуковому просторі», виділяти окремі елементи із загального звучання музики (на найпростішому рівні). Вони дозволяють визначити, чи розуміє дитина різницю звуків по висоті, а також різницю між окремим звуком і декількома, що прозвучали одночасно. Якщо дитині важко - не переживайте, зрозуміти ці речі не так просто, зазвичай цього вчать на ранньому етапі навчання (підготовчий / перший клас музичної школи).

Тест 3.
Заспівайте ноту Мі першої октави (наприклад, на склад «ля» або просте «а») і попросіть дитину повторити. Потім заспівайте ноту Ля першої октави і знову попросіть повторити. Якщо ви чуєте, що дитині важко співати в цьому діапазоні, заспівайте ноти вище: До-Мі другої октави, або навпаки нижче: Сі малої - Ре першої октави. Спробуйте різні ноти, для того щоб визначити діапазон голосу дитини.
Важливо, що б ви співали самі, без допомоги фортепіано. Щоб заспівати точно скористайтеся камертоном. Справа в тому, що звук фортепіано, як правило, «збиває» дітей, до нього важче підлаштуватися, ніж до звичного для них людського голосу. Якщо ж у вас не виходить, і вам важко точно потрапити в ноту, краще, звичайно ж, використовувати фортепіано. Не використовуйте дитячі музичні інструменти - дудочки, ксилофони, дитячі синтезатори та інші.
Тест 4.
Заспівайте просту, коротку мелодійну фразу, і попросіть дитину повторити. Ось приклади таких фраз:

Тест 5.
Попросіть дитину заспівати улюблену пісеньку.
Таким чином, тести 3-5 дозволяють вам перевірити:
  1. музичний слух дитини,
  2. музичну пам'ять,
  3. «Репродуктивний» музичний слух (чи може дитина повторити прозвучала ноту і мелодійну фразу),
  4. діапазон голосу дитини,
  5. чи може дитина інтонувати (співати «чисто»).
Пам'ятайте, якщо дитина показує середній результат, якщо він може вловити хоча б напрям мелодії, не потрапляючи точно в ноту, значить, у нього є музичний слух, хай і погано розвинений. Бувають, звичайно, і винятки, так звані «Гудошніков». Ці діти можуть співати в дуже вузькому діапазоні, абсолютно не інтонують і не можуть зрозуміти навіть загальний напрямок мелодії. Насправді, таких дітей досить багато, але в музичних школах вміють працювати з ними і, врешті-решт, розвивають їх здібності до певного рівня (крім того, нездатність до співу не заважає їм бути талановитими піаністами або сурмачами).

Як визначити почуття ритму?

Ось кілька тестів на визначення почуття ритму, які також використовують в музичних школах під час вступної бесіди з дитиною.
Простукаєте (не швидко) просту ритмічну послідовність і попросіть дитину повторити. Повторіть тест 2-4 рази, залежно від успіхів дитини, використовуючи різні послідовності. Наприклад, такі:

Попросіть дитину помарширувати на місці під музику. Виконайте або поставте запис будь популярною, маршової музики. Наприклад, пісню «Разом весело крокувати ...».
Попросіть дитину плескати в долоні під музику (як це роблять на концертах, коли публіці подобається якась пісня). Зіграйте або поставте запис будь ритмічної дитячої музики, наприклад, «Літки-Енкі».
Якщо у дитини слабке почуття ритму, це не означає, що його не можна розвинути. Якщо дитина успішно виконує всі тести, це означає, що вчитися музиці йому буде набагато легше, але це не дає гарантії того, що через місяць йому не набридне.

Висновки:

1) Батьки легко можуть визначити схильність дитини до музики, наявність музичних здібностей і рівень їх розвитку вищепереліченими способами.

2) Розвинені музичні здібності, такі як музичний слух або відчуття ритму, не означають наявності у дитини схильності до музики. Саме інтерес, бажання займатися музикою грають вирішальну роль в тому, чи досягне дитина успіхів у музиці чи ні (не важливо, на професійному рівні або аматорському).

3) Відсутність яскраво виражених здібностей і явного бажання займатися музикою ще не дає право вважати дитини «нездатним», «немузичних». Можливо, саме в процесі навчання дитина розкриє свої здібності і у нього з'явитися інтерес до музики (як кажуть, апетит приходить під час їжі). Таким чином, поки ви не почали займатися музикою з дитиною, не можна бути остаточно впевненим у тому, що у дитини немає здібностей і схильності до музики.